W tym odcinku Piosenek Snu na antenie Radia Klang przywołamy postać niezwykłą, artystkę bardzo ważną dla rozwoju Sound Artu, a jednak wciąż mało znaną i jakby zapomnianą... Będzie to Maryanne Amacher, filozofka dźwięku, badaczka zjawiska psychoakustyki oraz emisji otoakustycznej - prawdziwa wizjonerka! Gościem specjalnym jest Profesor Piotr Zawojski, który doświadczył jej niezwykłych dźwięków na żywo, a nawet miał okazję porozmawiać z Amacher w 2005 roku na festiwalu Ars Electronica.

Ten odcinek Piosenek Snu (poza moim krótkim wprowadzeniem po polsku) jest po angielsku. Na początku Nora Hajos opowiada o tym jak poznała Simone Forti - choreografkę i artystkę wizualną, twórczynię metody improwizacji w tańcu Logomotion, która ( w skrócie) polega na tworzeniu historii, wydobywaniu ich z siebie, poprzez ruch. Następnie zapis dźwiękowy ze spotkania on line performerek Timi Kovacs, katy halmen - bodoki, Nory Hajos oraz Dominiki Śomi Śniegockiej, w zmiksowane głosy wplątane jest również nagranie z ich wspólnego performensu, który odbył się w Budapeszcie pod koniec grudnia 2022 roku.



W październikowej audycji Piosenki Snu usłyszycie artystki zajmujące się elektroniczną muzyką eksperymentalną. Krakowską kompozytorkę Martynę Bastę,Kolumbijsko -Berlińską Lucrecię Dalt, a także Phew z Japonii. Na antenie wybrzmią również osobiste zaproszenia na 30stą edycję festivalu AudioArt od jego dyrektora Marka Chołoniewskiego, a także Marii Olbrychtowicz, która opowie o swojej instalacji dźwiękowej.

Audycja Piosenki snu tym razem nadawana z z Islandii. Poleci kilka piosenek artystek z tej wyspy, a w drugiej części audycji Śomi podzieli się opowiadaniem " Sobowtóry Wulkanu", które tu napisała. Przeplatać je będzie utworami Meredith Monk z albumu "Vulcano songs".

Jedna z cudowniejszych rzeczy jaka mi się ostatnio wydarzyła to rozmowa telefoniczna (którą przygotowuję w formie eseju audio - wizualnego) z tancerką i artystką wizualną Simone Forti. W dzisiejszej audycji tylko parę minut z tej rozmowy i dużo pięknych i dziwnych dźwięków, które wydarzały się w ramach jej performensów na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat. Jest to oczywiście tylko kropelka wiedzy o jej twórczości, ale serdecznie zapraszam do jej wysłuchania.
Śomi Śniegocka

I am a punk rocker at heart – zdanie pochodzi z książki „Obsługiwałem angielskiego ciula i inne historie” (2022). Jej autorem jest Wojciech Kozielski, który dwa lata wcześniej wydał powieść „Weltschmerz Hardcore” (2020). Rozmawiamy o tych właśnie książkach, jego miłości do punk-rocka
i kilku innych rzeczach. Słuchamy m.in. The Make-Up, Chain & The Gang, The Boys Next Door, Minutemen, Born Against. 


Szesnasty odcinek Piosenek Snu to relacja z Koncertu Organowego grupy artystycznej Kuratorki i wystawy " Skręt Kiszek" Kasi Kukuły i Sandry Bąk.

Gościem kwietniowej audycji "Piosenki snu" jest Maugo Dudek, z którą Śomi Śniegocka porozmawia o astrologii. Między słowami oczywiście muzyka, posłuchamy między innymi Koziorożca Blixy Bargelda, czy Johna Coltrane'a spod znaku Wagi, któremu zresztą kosmogramy nie były obce... Tytuł tego odcinka to z kolei tytuł piosenki Diana Ross and The Supremes, od której wszystko się zacznie. 


W marcowych „Piosenkach snu” słuchamy rzeczy różnych, od utworu Dana Sartaina do postpunkowej Au Paris. Na chwilę pojawia się też wybitny tłumacz Ireneusz Kania, by odpowiedzieć na pytanie czy w obliczu wojny warto zajmować się sztuką. Piosenki przeplatamy wierszami ukraińskiej poetki Juliji Stachiwskiej z książki „Wszystkie możliwe rzeczy”. Na koniec też muzyka z tekstami ukraińskich poetów, Jurija Andruchowycza i Serhija Żadana, wiadomo dlaczego. Zapraszają Szymon Uliasz i Śniegocka.

Szósty odcinek audycji Piosenki Snu wypadł dokładnie w pięćdziesiątą piątą rocznicę śmierci malarza, dadaisty i surrealisty - Maxa Ernsta. Z tej okazji Śomi Śniegocka postanowiła zrealizować słuchowisko na podstawie autorskiego opowiadania, zainspirowanego ptasim życiorysem tego artysty. Pomiędzy wersami będzie można usłyszeć między innymi utwory takich muzyków jak Michelle Gurevich, Fred Frith, John Cage czy Meredith Monk. W ramach bonusu wiersz Paula Eluarda.

W tej audycji Śomi zajęła się swoją muzyczną świętą trójcą czyli Sun Ra, Laurie Anderson oraz Meredith Monk. Spotkanie międzyplanetarne objęte patronatem wszystkich osiemdziesięciu dwóch księżyców Saturna.

Do współtworzenia czwartego odcinka Piosenek Snu, autorzy audycji zaprosili swojego przyjaciela i znawcę spraw wszelakich - Bibisława Bułata. Będzie to audycja urodzinowa, dedykowana matce punk rocka, niemieckiej piosenkarce Ninie Hagen z okazji jej 66 urodzin. Audycja przybierze formę zupy – słuchowiska, złożonej z piosenek i cytatów z Hagen. Głosów udzielą Bibi i Śomi.

Ten odcinek audycji poświęcony jest Anthony’emu Josephowi i jego książce „Afrykańskie korzenie Ufo” w świetnym tłumaczeniu Teresy Tyszowieckiej Blask. Autor książki jest również muzykiem, posłuchamy więc kilku jego (i nie tylko jego) zakorzenionych w kosmicznej Afryce utworów.

Pierwsza audycja Szymona Uliasza i Śomi Śniegockiej 'Piosenki snu'. Nazwę zapożyczyli od amerykańskiego poety Johna Berrymana i jego serii wierszy 'Dream Songs'. W premierowej audycji czytają i puszczają kilka piosenek snu, tych Berrymana i nie tylko ❄️

Piąty odcinek audycji ‘Piosenki Snu’, tworzonej przez Śomi Śniegocką oraz Szymona Uliasza będzie poświęcony polskim kolaboracjom poetycko – muzycznym.

Odcinek siódmy: Kocia muzyka. Będą kocie piosenki i kocie czytanki, od zespołu Lotto po legendarny krakowski zespół Düpą, przez Pablo Pavo i japońską literaturę. Gościem tego odcinka jest Andrzej Liszka aka Julian Myszarnik – mroczny książe myślenia.

Ósmy odcinek ‘Piosenek Snu’ Śomi Śniegocka poprowadzi wraz z Elą Suchecką. Tytuł odcinka to album amerykańskiego muzyka Jona Hassela, będącego osią audycji, lecz nie jedy

nym jej bohaterem. Dźwięki będą soczyście oniryczne, i być może uda się słuchaczom jawnie coś wyśnić.

Piętnasty odcinek Piosenek Snu to kompilacja różnych utworów, które autorzy audycji (Śomi Śniegocka oraz Szymon Uliasz) darzą sympatią. W większości są to piosenki poznane w roku Zozi, od rocka psychodelicznego, poprzez postpunk, jazz i ekperymenty poetyckie. 


Jak z dzisiejszej perspektywy czytać powracające obrazy katastrof czy oglądane z dystansu pozostałości po historycznych wydarzeniach? Czy antyczna umiejętność „czytania (z) popiołów” może być użyteczna w tej próbie archeologii współczesności? Od Hiroszimy i Czarnobyla, przez Bliski Wschód i Algierię, Auschwitz i Fukushimę, aż po zamach w Paryżu w 2015 roku i inne współczesne konflikty i kryzysy autor tworzy, z założenia niekompletną, planetarną kartografię destrukcji: przygląda się fotografiom i tekstom dotyczącym oglądanych z daleka pozostałości katastrof i wojen. Podąża ich śladem, by spróbować zdekolonizować ich obraz i ich utajony wpływ na nas samych. Rozmowa z Tomaszem Szerszeniem o książce "Wszystkie wojny świata". 


Z okazji 2420 rocznicy samootrucia Sokratesa, filozof Grzegorz Słowiński wprowadzi nas w tajniki tej historii. Posłuchamy miedzy innymi dźwięku Venus nagranego z kosmosu, improwizacji słowno - muzycznej z ateńskiego klubu Faust, a także klasycznych greckich pieśni w wykonaniu madryckiego chóru. Otrucie sokratejskie będziemy świętować life, śniadaniem 18 maja o godzinie 9 w Parku Bednarskiego w Krakowie.

Gościniami dziewiątego odcinka audycji "Piosenki Snu" jest Agata Bargiel, Małgo Grygierczyk oraz niesłyszalna, ale niezwykle obecna podczas nagrywek Tyśka Samborska.  Dziewczyny opowiedzą o swojej wyjątkowej inicjatywie - warsztatach muzycznych dla kobiet Naga Naga Ladies Music Camp. Na deser Aśka Warchał-Beneschi o gorącej sprawie krakowskiej Kossakówki i pomyśle stworzeniu w niej muzeum herstorii sztuki!! Pomiędzy wierszami wybrzmią inne piękne głosy kobiece. 


W tej audycji Śomi Śniegocka dzieli się ze słuchaczami swoimi wytworami literackimi. Prozę i poezję przeplatają różne snu piosenki od Einstürzende Neubauten przez Rowlanda S. Howarda po Egipskie Reagge. 


You may also like

Back to Top